Wrestling Qualifiers Named for Youth Olympic Games (YOG)

The 112 wrestlers set to compete at the Youth Olympic Games in Nanjing, China have been announced by FILA, the international governing body for wrestling, and includes Reynhardt Louw from Centurion South Africa.
YOG Wrestlers
Wrestlers from 47 nations will attend the Games and compete in 14 weight classifications across men’s freestyle, female wrestling and Greco-Roman. The wrestlers went through a qualification process that included all of the FILA’s 177 national federations.

The summer YOG features 28 sports on the summer programme of the Olympic Games. More than 3,500 athletes between 15-18 years old will compete over a 12-day period, with wrestling accepting competitors age 16 and 17. The first YOG was held four years ago in Singapore and included 205 national Olympic Committees. The next YOG summer games are slated for Buenos Aires, Argentina in 2018.

Wrestling will be held August 25-27 at the Longjiang Gymnasium.

The list of wrestlers for the YOG include: 

Men’s Freestyle

46 kg
Faifua IPOLITO (ASA)
Cade OLIVAS (USA)
Oscar TIGEROS URBANO (COL)
Ismail GADZHIEV (RUS)
Cabbar DUYUM (TUR)
Prakash Vasant KOLEKAR (IND)
Moghary MOHAMED EHAB (EGY)
Miguel Angel GURDIAN LOPEZ (NCA)

54 kg
Tyler CORBETT (NZL)
Daton FIX (USA)
Eliezer AULAR (VEN)
Amirkhan GUVAZHOKOV (RUS)
Vaghinak MATEVOSYAN (ARM)
Mukhambet KUATBEK (KAZ)
Reynardt LOUW (RSA)
Elmedin SEJFULAU (MKD)
Ebrahim AL-SHEBAMI (YEM)

63 kg
Douglas LLOYD (NZL)
Anthony MONTERO CHIRINOS (VEN)
Alexander MOORE (CAN)
Teymur MAMMADOV (AZE)
Iveriko JULAKIDZE (GEO)
Amit KUMAR (IND)
Elbert STEYN (RSA)
James DYDASCO (PLW)

76 kg
Iafeta VOU (ASA)
Carlos IZQUIERDO MENDEZ  (COL)
Arshdeep  GURM (CAN)
Sargis HOVSEPYAN (ARM)
Meki SIMONIA (GEO)
Yajyuro YAMASAKI (JPN)
Ayoub BARRAJ (TUN)
Carlos RIVERA ROSALES (HON)

100 kg
Ben PRATT (AUS)
Maximiliano GARCIA (MEX)
Rafael FILHO (BRA)
Igbal HAJIZADA (AZE)
Dmitri CEACUSTA (MDA)
Firuz YAKUBOV (TJK)
Hatem ABDALLA (EGY)
Muhammet ROZYKULYYEV (TKM)

Men Greco-Roman

42 kg
Jordan LEILUA (ASA)
Emilio PEREZ ALFONZO (MEX)
Faith ASLAN (TUR)
Olesksii MASYK (UKR)
Seung RI (PRK)
Ravzatullo ISOEV (TJK)
Habib BELGHELAM (ALG)

50 kg
Kaiser MULLER (MHL)
Calabe CORREIA (BRA)
Jabbar NAJAFOV (AZE)
Ugar BEYTEKIN (TUR)
Ilkhom BAKHROMOV (UZB)
Mohammedreza Alirea AGHANIACHARI (IRI)
Houssem BOUNASRI (ALG)
Dorin COJOCARI (MDA)

58 kg
Matthew DOWNES (NZL)
Agustin DESTRIBATS (ARG)
Arslan ZUBAIROV (RUS)
Zaven MIKAELYAN (ARM)
Keramat Morad ABDEVALI (IRI)
Raiymbek KURNALALY (KAZ)
Souleymen NASR (TUN)
Nelson DE LOS SANTOS (DOM)

69 kg
Jordan MARSHALL (NZL)
Mason MANVILLE (USA)
Islambek DADOV  (AZE)
Karan MOSEBACH (GER)
Evgeny POLIDAVOV (KAZ)
Abubakr ALIMOV (UZB)
Omar IBRAHIM (EGY)
Nilton SOTO GARCIA (PER)

85 KG
Mimodre SCHEY-XYONG (ASA)
Ramandeep KHEHIRA (CAN)
Kiril MILOV (BUL)
Mark BEMALIAN (RUS)
Shri PAL (IND)
Tohirjon OKHONOV (TJK)
Aly AHMED HASSAN (EGY)
Jovan KALABA (SRB)

Women’s Freestyle

46 kg
Marinda BRAMLEY (NZL)
Adrianny CASTILLO  (VEN)
Tatiano DONCILA (MDA)
Ina ROIK (BLR)
Son Hyang KIM (PRK)
Dulguun BOLORMAA (MGL)
Khadidja KADOUR (ALG)
Bose  SAMUEL (NGR)

52 kg
Mayra Elizabeth VASQUEZ (ESA)
Tianna  KENNETT (CAN)
Leyla GURBANOVA (AZE)
Olena KREMZER (UKR)
Mayu MUKAIDA (JPN)
Shakhodat DJULLIBAEVA (UZB)
Toleb HABIBA (EGY)
Srey Mao DORN (CAM)

60 kg
Mia-Lahnee Ramos AQUINO (GUM)
Sandy Yalixa PARRA (COL)
Grace Jacob BULLEN (NOR)
Koumba Selene LARROQUE (FRA)
Xingru PEI (CHN)
Anil Mane RESHMA (IND)
Leanco STANS (RSA)
Noelle MBOUMA NANDZO (CGO)

70 kg
Ilania KEJU (MHL)
Leonela AYOVI PARRAGA (ECU)
Nicole AMANN (GER)
Daria SHISTEROVA (RUS)
Chae-Rin PARK (KOR)
Merey DUISENOVA (KAZ)
Amy YOUIN (CIV)
Natalia STRZALKA (POL)

FILA News Service – Corsier-Sur-Vevey, SWITZERLAND (July 28)